Bonusy k předobjednávkám Povídaček 2 – výsledky a plány

 

Před pár týdny jste tady na stránkách mohli hlasovat o tom, jaké bonusy zdarma byste chtěli dostat k předobjednávkám Bordeřích povídaček 2. Pro úplnost zopakuji, jak to funguje – čím víc se sejde předobjednávek, tím větší náklad knih v tiskárně objednám, a čím bude ten náklad větší, tím lepší cenu dostanu. A za takto ušetřené peníze nechám vyrobit právě ty dárky.

Ovšem dost plkání a pojďme se podívat, jak to hlasování dopadlo. Zúčastnilo se jej (ve dvou várkách) 75 lidí, což už jde považovat za reprezentativní vzorek – zhruba tolik lidí si totiž předobjednalo knihu prvních Kubíčkových dobrodružství. Vítěz byl naprosto jasný: největší zájem jste měli o tematickou záložku. Větší radost jste mi udělat asi nemohli. Nejen kvůli tomu, že její výroba je velice levná :) (mluvíme o řádu korun), ale přesvědčilo mě to o tom, že má cenu udělat to, co jsem zvažoval – dávat záložku úplně ke každé knize, a to nejen k předobjednávkám, ale i potom. Tak jo, do tohohle vlaku asi naskočím, protože je vidět, že vám to udělá opravdu radost. Naopak mě celkem překvapil nezájem o pohlednice, ale je fakt, že teď už je trochu jiná doba a svůj účel by tenhle bonus moc nesplnil.

Bonusy ovšem nestačilo seřadit podle popularity a tím se pak řídit. Bylo zapotřebí také zjistit, kolik co stojí a při jakém nákladu si budu moct dovolit daný dárek přiložit. Takže zatímco jste hlasovali, rozeslal jsem spoustu mailů a navštívil ještě víc různých stránek, aby získal kalkulace k jednotlivým položkám. Teď se mi vše sešlo, takže vám mohu představit svou předběžnou představu:

Plán bonusů k předobjednávkám

50 kusů – záložka
100 kusů
– pexeso
150 kusů
– „postapohádka“ Domov s vůní ovčí vlny
250 kusů
– omalovánky
400 kusů
– audiokniha
700 kusů
– puzzle

Na první pohled může působit celkem překvapivě zařazení nepříliš žádného pexesa hned na druhé místo a naopak umístění puzzle z druhé příčky až na samotný vrchol pyramidy. To je způsobeno oněmi náklady. Zatímco pexeso jde vyrobit velice levně i v malém počtu kusů, puzzle je opravdu drahá sranda a je tedy zapotřebí prodat mnohem více knih, aby vznikla dostatečně velká uspořená částka.

A teď si řekněme na rovinu jednu věc: že by se vyráběly všechny bonusy, považuji za krajně nepravděpodobné. Dosáhnout na 700 předobjednávek je moc hezká představa, ale abychom se na tohle číslo společně dostali, musely by mi vyjít na sto procent všechny propagační aktivity, které mám v plánu. To se asi nestane. Na druhou stranu, ona hranice 50 kusů pro záložku je jen taková sranda meta, která je v seznamu uvedena spíš jen do počtu. Nedivil bych se, kdybychom tenhle milník nechali za zády během prvního víkendu :).

Reálně to vidím tak, že první dva bonusy jsou „na jistotu“. Také hranice 150 předobjednávek není nikterak přehnaná a věřím, že ji překonáme. Věřím tomu natolik, že knížečka s novelou Domov s vůní ovčí vlny už dokonce odputovala ke grafičce, aby ji v předstihu připravila pro tisk. Dál už je to ale sázka do loterie. Dvě stě padesát kousků už není málo – tolik jsem v první várce vyráběl původních Povídaček. A oněch 400 knih, pro něž je zapotřebí najít domov, aby se zaplatilo natočení a vylisování audiobooku, to už je slušná darda. Ale udělám samozřejmě všechno pro to, aby to vyšlo. Už jenom kvůli tomu, že bych tu audioverzi natočil nesmírně rád. Tak moc, že se první pohádka ve studiu už připravuje, abych ji měl jako ukázku a lákadlo :). Nevím jak vy, ale já se na ni nesmírně těším.

Tohle všechno prosím berte jen jako úvodní plány, které se mohou ještě postupem času měnit. Finální rozhodnutí o tom, jaké bonusy budou k předobjednávce zdarma, padne až před samotným zahájením výroby. Pokud se například sejde 350 předobjednávek, třeba vyškrtnu pexeso, aby se mohla natočit audiokniha, ačkoliv nedošlo k dosažení příslušného milníku. Samozřejmě, že v takovém případě k tomu také budete mít možnost vyjádřit svůj názor. Jako vždy :).

A někdy v následujících týdnech si řekneme, jak jsem vlastně s psaním daleko, co všechno bude zapotřebí před vydáním zařídit a proč kniha vyjde až na podzim. Do té doby čau a užívejte si předčasného jara!

 

 

Přidat komentář