Bordery, Zapomenutí a jiné plány do dalšího roku

 

Marná sláva, ten rok se sedmičkou na konci se nám pomalu chýlí ke konci. Asi jste si toho všimli, že? Ono to davové obléhání obchodních domů, které by nezaujatému pozorovateli z jiné planety mohlo připomínat snahu o násilný převrat, nejde tak docela přehlédnout. Ale nebojte, už zbývá jenom pár týdnů stresu, otlučených loktů a zvýšeného tlaku a vše se zase vrátí do normálních kolejí. Do té doby se pojďme někam zašít a třeba se v klidu ohlédnout za tím, co ten odcházející rok přinesl.

Pevně doufám, že navzdory všem těm sešupům a zvratům byl pro vás rok 2017 aspoň tak zajímavý jako ten můj. Z autorského pohledu si vážně nemám na co stěžovat. Rozepsal jsem tři povídkové série, s několika příběhy se probojoval na medailová nebo čestná místa různých soutěží (například s Temným plamenem, pohádkou Čert a kozel a postapokalyptickými Božími mlýny)… a ještě něco? Jo, a vydal jsem si první knihu. Která se vám, soudě dle ohlasů a prodejních čísel, líbí asi tak desetkrát víc, než jsem vůbec doufal :).

Takže ano, já na rok 2017 rozhodně remcat nebudu.

A co pro vás chystám na rok 2018? Nedělám si žádná pevná předsevzetí, takže tohle prosím neberte jako nějaký závazný a hlavně kompletní seznam. Třeba k něčemu nebudu mít inspiraci. A třeba toho napíšu mnohem víc. Múza si nevybírá :). Takže ve stručnosti… Momentálně pracuji na novém příběhu ze série Magie Navirnaku (to je ten svět, kde na magii nehledí právě s pochopením, vydali jsme se tam poprvé v Písni beze slov). Příběh, který má prozatím pracovní název Víc než povinnost, měla být původně jen krátká povídka, u které jsem si chtěl odpočinout od Zapomenutých, ovšem trochu se mi to zvrtlo. Takže to teď vypadá spíš na novelu. Rád bych ji měl hotovou ještě někdy během zimy; všechno už mám vymyšlené a připravené, zbývá to jenom napsat. Pche, maličkost.

Dál bych rád v průběhu roku sesmolil dvě další kratší povídky ze Zapomenutých v očistci, které celý tento postapokalyptický cyklus z českého venkova uzavřou – a pokud se mi to podaří, začnu přemýšlet, co s těmi texty dál. Jasně, vydat knižně. To dá rozum. Ale k tomu nejspíš příští rok ještě nedojde. Upřímně řečeno, s pracovní verzí Krve a Supů nejsem zrovna dvakrát spokojený, a než se odvážím svěřit je papíru, bude na nich spousta práce. To je ovšem ideální příležitost pro šťouraly. Máte k těmhle příběhům nějaké připomínky? Napište mi to na stránky. A nebojte se. Nejsem slečinka a kritiky se fakt nebojím – naopak, to je jediná věc, která může „nedozrálý“ příběh posunout blíž k dokonalosti. Samozřejmě, pokud se vám Zapomenutí líbí a nic jim vytknout nechcete, taky mi to klidně napište. To neublíží.

No a pak tu máme Bordery. Pochopitelně, vždyť to je zlatý hřeb mojí tvorby! Ujeté pohádkové příběhy, to je prostě moje. Jak to tedy vypadá s nimi? Ano, příští rok bych se rád pustil do pokračování, a pokud sledujete stránky Povídaček na Facebooku, možná víte, že se asi bude točit kolem Kýnky a jejích štěňátek. Moc se ale netěšte, že byste měli druhý díl zase do Vánoc, to říkám předem. To ani náhodou – nejsem ani Superman, ani Superkubík. Ne snad, že by to nebylo v lidských silách, ale mám trošičku strach, že by tím utrpěla kvalita pohádek. Druhé Bordery prostě musí být výrazně lepší než ty první, přes to nejede vlak. A pokud mi jejich napsání bude trvat dva roky místo jednoho, nebude to vůbec na škodu. I vy byste asi nechtěli, aby to byly nějaké rychlokvašky bez nápadu, jen aby byly honem honem venku.

I dál samozřejmě platí, že tady na stránkách budu zveřejňovat pracovní verze všech textů, které ze mě vypadnou, takže pokud chcete, můžete vznik knih sledovat hned z přední řady… nebo si počkat až na finální, pečlivě vypulírovanou variantu, kterou později navíc proženu tiskem. Je to na vás.

Na závěr bych chtěl využít tuto jedinečnou příležitost k tomu, abych vám asi jako první na světě popřál všechno nejlepší do roku 2018. Ať i vám vaše plány vyjdou! A doufám, že se budeme tady na stránkách i nadále setkávat a že se vám budou moje příběhy líbit.

 

Přidat komentář