OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

 

OSKar 2019 – literární soutěž skupiny OSK

verze 1.3, 11. ledna 2019

 

 

OBSAH:

Úvod
Propozice
Pravidla
Sborník
ČKD
Seznam změn 

 

 

 

 

 

AKTUALIZACE 1. 4. 2019: Soutěž OSKar 2019 postoupila do druhé fáze. Všechny příspěvky jsou již online, hodnotit je můžete zde. Vyhodnocení výsledků proběhe 1. 6. 2019.

 

Před pár dny naší milovanou skupinou problesknul návrh, že bychom mohli… tak jako… však víte, ne? Vydat hromadný sborník. Co vy na to? Šlo by to? Asi šílenej nápad, že jo, ale co kdyby…?

Protože já i Máta jsme pro každou špatnost, chytili jsme se toho, slovo dalo slovo a pustili jsme se do organizování. A aby to bylo zajímavější (a aby sborník neměl dvacet tisíc stran, což fakt reálně hrozilo), rozhodli jsme se to udělat formou soutěže. Nic nového pod sluncem, něco podobného tu už jednou bylo. Jen jsme si řekli, že je na čase to zopakovat.

Téma jsme zvolili tak, aby umožňovalo zpracování v co nejširší škále žánrů a příliš nesvádělo k vícedílným ságám. Ono „ráno“, které je v zadání, může být doslovné i metaforické, může jím příběh začínat i končit, může o něm být třeba jen zmínka. To je na vás.

Termíny odevzdání a vyhodnocení jsme se rozhodli nastavit dost benevolentní, a to hned z několika důvodů. Spousta z vás má teď v listopadu hlavu v pejru z NaNoWriMo, a aby toho nebylo málo, tak do toho hnedka potom skočí svátky mytí oken a koupání kaprů. A při těch budete mít taky myšlenky někde jinde. Takže nám přišel začátek jara jako rozumná doba, do které by měli být všichni zájemci o soutěž schopní svoje příspěvky dotáhnout do naprosté dokonalosti. Na hlasování necháváme čtenářům předběžně další dva měsíce, ale tento termín případně upřesníme podle toho, kolik soutěžních příspěvků se nám sejde. A před dalšími Vánoci by měl být hotový sborník, abyste se mohli pod stromečkem chlubit před členy rodiny.

Tak už to nebudu dál zdržovat a hurá na to – tady jsou podrobnosti k soutěži. Kdybyste měli jakékoliv dotazy nebo připomínky, napište mi buď do skupiny, do Messengeru nebo na mondy@merchalka.cz.

zpět na obsah

 

Propozice:

 • Rozsah 0,1–30 NS
 • Téma „… a pak přišlo ráno“
 • Libovolný žánr – poezie i próza
 • Jazyk – čeština nebo slovenština
 • Zúčastnit se může každý člen skupiny Odstartujte svoji knihu
 • Každý autor může poslat jen jeden soutěžní příspěvek spadající do prózy a jeden do poezie
 • Odevzdání prací do 31. března 2019
 • Vyhodnocování do 31. května 2019
 • Tištěný sborník na podzim 2019
 • Soutěžní příspěvky posílejte na adresu mondy@merchalka.cz

zpět na obsah

 

Pravidla:

 • Zúčastnit se může každý člen facebookové skupiny Odstartujte svoji knihu, ale nikdo jiný. Nejedná se o otevřenou soutěž, nýbrž o soukromou akci naší komunity. Pokud by se chtěl zúčastnit někdo další, tak ať nejdřív vstoupí do skupiny. To až takový problém není. :)
 • Soutěžní příspěvek musí být autorovým dílem, nesmí porušovat autorská práva a v zájmu zachování anonymity soutěžících a férovosti hodnocení nesmí být nikde publikovaný, a to ani online. Pro jistotu dodejme, že poslání textu betám se nepovažuje za porušení pravidel, nýbrž za velice prozíravý krok.
 • Porotu budou tvořit přímo samotní členové skupiny Odstartujte svoji knihu, kteří svým hlasováním rozhodnou o tom, které povídky se jim nejvíc líbí.
 • Hodnocení bude probíhat anonymně. Totožnost autorů jednotlivých děl budou znát pouze organizátoři, ti se zavazují ji nikomu nesdělovat. Kdo před vyhodnocením výsledků sdělí ostatním, jaké dílo je jeho, bude ze soutěže vyřazen. Cílem je vyhnout se tomu, aby o hodnocení rozhodovaly vzájemné sympatie či antipatie, které ve skupině pochopitelně panují. (Samotná informace o účasti v soutěži není na závadu – naopak je záhodno, abychom se navzájem hecovali a lákali k účasti.)
 • Hlasovat by měli pouze členové skupiny Odstartujte svoji knihu, ale pokud bude dodrženo pravidlo anonymity autorů, mohou se do hodnocení zapojit i čtenáři zvenčí. Je však přísně zakázáno loudit hlasy pro konkrétní dílo. Organizátoři si vyhrazují právo v takovém případě příslušné dílo ze soutěže vyřadit.
 • Všechna díla budou zveřejněna na speciálních stránkách současně, aby se pozornost hodnotitelů netříštila v čase. Dodatečně už nebudou přidávány žádné další příspěvky. Pořadí, ve kterém budou příspěvky na stránkách uvedeny, bude odpovídat pořadí, ve kterém byly odevzdány. Takže pokud chcete, aby si hodnotitelé přečetli váš text jako první, nepomůže vám nazvat povídku „Aaaaa, to byla zase noc“.
 • Každý hlasující bude mít pět hlasů, které bude moci rozdělit mezi soutěžní díla (vždy jeden hlas jednomu příspěvku). Každý hlas má stejnou váhu.
 • Není zapotřebí udělit všech pět hlasů.
 • O pořadí povídek rozhodne počet udělených hlasů. To jste nečekali, co?
 • Soutěžící a organizátoři mohou hlasovat také. Není to povinné, ale je záhodno, aby se soutěžící do hlasování zapojili.
 • Soutěžící mohou hlasovat i pro své vlastní dílo. Dokonce se očekává, že tak učiní – a jelikož každý bude hlasovat pro svůj soutěžní příspěvek, budou na tom všichni stejně. Reálně tedy budou mít soutěžící čtyři volné hlasy, které budou moci udělit ostatním.
 • Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem se mohou soutěže aktivně zúčastnit i organizátoři, neboť nejsou při hlasování a vyhodnocování nijak zvýhodněni a nemohou ovlivnit, na jakém místě skončí.
 • Hlasování je anonymní prostřednictvím webových stránek.
 • Z technických důvodů bude zapotřebí odeslat všech pět (nebo méně) hlasů současně. Odeslané hlasy nelze zpětně změnit.
 • Každý člověk může hlasovat jen jednou.
 • Organizátoři si vyhrazují právo v případě pochybností o regulérnosti hlasování změnit jeho systém, opakovat jej nebo celé zrušit.
 • Deset vítězných povídek bude otištěno ve sborníku OSKar 2019 (viz Sborník).
 • Organizátoři si vyhrazují právo změnit hranici pro postup do sborníku, případně do něj mimo pořadí zařadit i díla, která danou hranici nepřekročila (např. kvůli žánrové pestrosti, „neodhalenému klenotu“ apod.).
 • Veškeré nestandardní kroky (změna/stornování hlasování, zařazení nevítězných příspěvků do sborníku apod.) budou organizátory náležitě oznámeny a vysvětleny.
 • Účastí v soutěži dává účastník souhlas s otištěním povídky ve sborníku. Tento souhlas může dodatečně stáhnout, v takovém případě nebude povídka otištěna. Na pořadí v soutěži to nebude mít vliv.
 • Povídky není zapotřebí zasílat pod skutečným jménem, pseudonymy nejsou na závadu.

zpět na obsah

 

Sborník:

 • Vítězné povídky (a případně další vybrané texty) budou vydány ve sborníku OSKar 2019, který bude mít jak elektronickou, tak tištěnou podobu.
 • Elektronický sborník vydá nakladatelstvi E-knihy jedou a rozšíří ho na většinu českých a slovenských portálů s e-knihami. Bude šířen zdarma, jeho smyslem bude propagovat tvorbu členů naší skupiny a skupinu jako takovou.
 • Tištěný sborník bude určen především jako připomínka soutěže, sběratelský kousek, dárek apod. Distribuce do kamenných obchodů se neplánuje, každý zájemce ze skupiny OSK si však bude moci předem objednat libovolný počet kusů a naložit s nimi, jak uzná za vhodné – třeba je i prodávat na svých stránkách svým fanouškům.
 • Všechny kusy tištěného sborníku si budou zájemci (včetně vítězů) muset koupit za výrobní cenu, která bude včas oznámena. Snaha organizátorů bude, aby nepřekročila 100 Kč za kus. Zakoupení výtisku pochopitelně není povinné a účastí v soutěži se nikdo nezavazuje, že si knihu koupí.
 • Kniha bude mít ISBN a kromě odevzdaných výtisků bude nabídnuta také knihovnám.
 • Rozsah a podoba knihy (vazba, formát) budou upřesněny později dle počtu vybraných povídek, zájmu o předobjednávky apod. V případě většího zájmu bude vazba pevná, u skromnějšího počtu se počítá s brožovaným vydáním.
 • Všechny texty před otištěním projdou korekturou, kterou zajistí organizátoři soutěže. Organizátoři stejně tak zajistí i sazbu a grafické práce a financování výroby.

zpět na obsah

 

ČKD alias často kladené dotazy:

Do kdy musím soutěžní příspěvek poslat? Psali jste „březen 2019“, což je poměrně široký pojem.
Ajta, sorry, chybička se vloudila. Už jsme to opravili na 31. březen. A stejně tak i předběžný termín pro vyhodnocení jsme upřesnili na 31. května 2019.

V jakém formátu mám soutěžní příspěvek poslat?
A víte, že nám to je vlastně jedno? Musí to být nějaký volně editovatelný formát (DOC, TXT, ODT apod., prostě ne PDF). Nechceme ale, abyste za nás dělali naši práci a formátovali to nějak jednotně. Stejně budeme všechny texty upravovat do verzí pro čtečky, odstraňovat metadata a tak, takže v čem nám to pošlete, je vlastně buřt. 

Kam že to mám poslat? Co všechno mám do mailu uvést?
Pošlete to na mail mondy@merchalka.cz. Slušnost je pozdravit (můžeme si tykat :D) a... a víc toho fakt zapotřebí není. Alespoň pro začátek. Kdo se dostane do sborníku, po tom budeme chtít souhlas se zveřejněním, sesmolit nějaký medailonek, spolupracovat na korekturách apod., ale to všechno budeme řešit, až na to přijde čas. Jen nezapomeňte ten mail poslat z adresy, kterou aspoň čas od času kontrolujete, abychom na vás měli kontakt. Proč? No přece kdybyste vyhráli, že jo!  

Musí se povídka/báseň jmenovat „A pak přišlo ráno“, nebo můžu zvolit jiný název?
Pokud to jen trochu jde, zvolte cokoliv, jen ne „A pak přišlo ráno“. Nemáme nic proti tomu, když dáte téma soutěže do jména, to ne, ale ztížíte tím hodnotitelům hlasování. Každý příspěvek bude mít samozřejmě i své identifikační číslo, jenže pokud se sejde pět povídek se stejným názvem, zvyšuje se riziko, že hlas, který vám bude chtít někdo udělit, skončí úplně jinde. A to přece nechcete! Tak si radši zvolte nějaké originální jméno.

A sakra… Příspěvek jsem už poslal(a), a teď jsem v něm dodatečně objevil(a) chyby. Můžu to ještě nějak napravit?
To není problém. V odpovědi na původní mail prostě pošlete novou verzi. Hodnocení začne až 1. dubna, takže není důvod, proč v tomhle směru nevyjít vstříc. Opravujte, korekturujte, vylepšujte. Akorát prosíme o jedno – snažte se opravené texty poslat dřív než v posledním týdnu. To už totiž budeme došlé příspěvky formátovat a připravovat pro hodnocení, a jestli se nám tu najednou sejde dvacet nových souborů, jejichž starší verze jsme už přitom zpracovali, docela nás tím nas... nepotěšíte nás tím. 

Vydáte ve sborníku povídky tak, jak jsme je poslali?
Při vší úctě – ani náhodou. Projdou pěkně korekturami (které bude muset autor schválit) a možná i v omezené míře redakcí. Nechceme si přece před veřejností utrhnout ostudu, že ne? 

Můžu mít betu ze skupiny?
Jasně. Nebude-li jich dvacet, nebude to problém. Hlavní je mít vymazlený sborník, a pokud to bude znamenat, že jeden nebo dva lidi ze skupiny budou znát skutečného autora nějakého díla, je to hodně nízká cena :).

Jak přesně bude vyhodnocování probíhat?
Tak docela přesně vám to neřekneme. Hodně záleží na tom, kolik soutěžních příspěvků se nakonec sejde. Jiný postup bude u dvaceti povídek a jiný u sta novel (hrome, to zní jako super kletba... „U STA NOVEL!“ vykřikl a držel se za nakopnutý palec... ehm, no nic, jedeme dál). Předběžný předpoklad je ale následovný: Všechny povídky převedeme do jednotného formátu a zveřejníme je na stránce – budou k přečtení online a ve formátech DOC, EPUB a MOBI. Stáhnout půjdou buď jednotlivě, nebo souhrnně v jednom souboru. Zároveň také zveřejníme pracovní list, který vám pomůže při hodnocení. Až budete mít všechno přečtené a rozhodnete se, kterým pěti dílům dáte svůj hlas, kliknete na hlasovací odkaz, zadáte čísla a názvy (kvůli kontrole) vybraných textů a hotovo. Ještě zvažujeme, zda na sebe budete muset uvést při hlasování kontakt, ale moc se nám do toho nechce. K tomuto kroku přistoupíme, jen když to bude opravdu nevyhnutelné.

Kdo všechno se dostane do tištěného sborníku? Bude to jen těch prvních deset výherců?
Zatím tu dělicí čáru nechceme nikde kreslit. Možná těch textů bude deset, možná dvacet – záleží na tom, kolik povídek se sejde, v jaké budou kvalitě a jak vyrovnané bude hlasování. Cílem sborníku není „dát do něj deset povídek s nejvíce hlasy“, ale „mít dobrý a reprezentativní sborník“ :).

zpět na obsah

 

Seznam změn: 

 • 18. listopadu 2018: Přidána informace o jazycích – soutěžní příspěvky mohou být v češtině i slovenštině.
 • 18. listopadu 2018: Dodána informace o vydavateli a distribuci elektronického sborníku.
 • 18. listopadu 2018: Rozšířeno omezení příspěvků – autor může poslat jednu povídku a jednu báseň (tedy ne pouze jeden příspěvek bez ohledu na formu).
 • 31. prosince 2018: Opravena data, aby bylo jasné, kdy přesně je termín pro odeslání příspěvků a jak dlouho bude vyhodnocování probíhat. "Březen" a "květen" byly vážně poněkud neurčité pojmy. Díky za upozornění.
 • 11. ledna 2019: Přibyla sekce ČKD

 zpět na obsah

 

 

Přidat komentář