Pojďme sestavit letní sborník!

  

Máte v šuplíku nějakou romantickou nebo eroticky laděnou povídku? Tak ji vytáhněte na světlo a pojďte společně s námi sestavit letní sborník!

Někteří z vás mně a Mátu dobře znáte. Ano, před pár lety jsme rozjížděli literární soutěž OSKar, z níž jsme vydali dva tištěné sborníky, než jsme předali otěže zase dál. A teď jsme tu s trochu podobnou, zároveň ale trochu jinou akcí, jejímž cílem je podpořit (nejen) začínající autory a představit jejich tvorbu širší čtenářské obci.

Přemýšleli jsme o tom, jak sborník pojmout. Protože mít jednotný žánr je nesmírně důležité – to nás naučil mimo jiné výše zmíněný OSKar. Navrhoval jsem SF/F/H, protože jsem zarytý fantazák, ale Máta měla celkem oprávněné námitky. Za prvé, autoři SF/F/H mají už takhle nepřeberné množství možností, kde publikovat – těch větších či menších soutěží, webů a sborníků je tolik, že v tom i já ztrácím přehled. Takže i když by se určitě našel prostor pro jednu další antologii, není to vlastně až tak zapotřebí. Naopak s romantikou bývá kříž (a to nejen při psaní, že) – pokud máte jen povídku a ne celou knihu, tak kam s ní? No vidíte: k nám. A navíc bude léto, takže se to tematicky hodí!

Jak si to představujeme? Jednoduše. Nebude to žádná soutěž, žádné hlasování, nic takového. Prostě prohrabejte šuplíky a na mail mondy@merchalka.cz mi pošlete své romantické nebo eroticky laděné povídky, které nemáte dlouhodobě kam udat. S Mátou vybereme ty, které nás nejvíc osloví, trošku se pohrabeme v editacích a korekturách, uděláme z nich elektronický sborník a nabídneme ho čtenářům volně ke stažení všude tam, kde jsou elektronické knihy k dispozici (však víte… Palmknihy, Google Play a tak).

Určitě teď máte hlavu plnou otázek. Na následujících řádcích odpovídáme na ty nejzásadnější, ale pokud máte nějaké další, klidně se ptejte! Tady, na mejlu, na Facebooku, prostě kdekoliv.

  

Celé to zní nějak divně. Co máte za lubem?

Nic nemáme za lubem :). Kdo nás znáte, tak víte, že rádi podobným způsobem podporujeme začínající autory. Sami moc dobře víme, že zaháčkovat se do nakladatelství je problém, a zdaleka ne každý je nakloněný samonákladům. Takže každá příležitost, jak dostat svou tvorbu ke čtenářům a udělat si trochu jméno, se hodí.

   

Dobře, tak jinak. Co z toho budete mít vy?

Hm… dobrý pocit? To je asi tak všechno. Nejedná se o komerční projekt, a i když máme určité plány, jak na tenhle sborník v budoucnu navázat, nic z toho není nijak monetizované. Fakt jde jen o to, udělat zase v rámci komunity něco nového, trochu se u toho pobavit a vytvořit společně něco, co bude mít smysl.

   

No dobře. Budu vám věřit. Takže co můžu poslat?

Poslat můžete libovolnou česky psanou povídku, kterou lze označit za romantickou nebo erotickou. Ano, erotiky se nebojíme, jsme přece dospělí. Jedinou podmínkou je, že musíte mít všechna autorská práva a že zveřejněním povídky ve sborníku neporušíte žádnou platnou smlouvu s někým jiným (řečeno lidsky – nemůžeme např. použít povídku, která vám před půl rokem vyšla v časopise s výhradní licencí na pět let).

   

Jak moc „erotické“ to má být?

Jak uznáte za vhodné. Erotika jako taková není podmínkou, „obyčejná“ romantika bude také stačit. Na druhou stranu se nemusíte bát posílat ani explicitnější věci – pokud bude text vkusný a nápaditý, není důvod hrát si na puritány. Sborník bude 18+, tak co, že?

   

Můžu poslat textů i víc?

Jasně, klidně! Sice asi není pravděpodobné, že bychom od jednoho autora zařadili víc textů, ale pokud máte třeba tři povídky a nevíte, která z nich je nejlepší, pošlete všechny tři!

   

Jak dlouhé mají povídky být?

Na tom příliš nesejde. Je to elektronický sborník, ten se nafoukne snadno. Podstatné je, aby to byla povídka. Aby to byl samostatný, vypointovaný text, který čtenáři něco sdělí. Nechceme vyříznutou a mírně upravenou pátou kapitolu z vaší připravované knihy, ve které se nakousne spousta dějových linek, ale žádná se neuzavře. Obecně vzato počítáme s tím, že sborník bude obsahovat 10–15 povídek, z nichž každá bude mít 10–30 stránek, ale jak říkáme, je to fakt jen orientační a neznamená to, že bychom delší či kratší texty automaticky vyřazovali.

   

Povídku, kterou chci poslat, mám zveřejněnou na webu. Musím ji kvůli zařazení do sborníku stáhnout?

Vůbec ne! Ať je klidně online dál. Nechte si ji na Wattpadu, vydejte si ji tiskem, natočte podle ní muzikál. Nebudeme od vás chtít výhradní licenci, s povídkou můžete dál volně nakládat dle vlastní libosti.

   

Jak bude výběr probíhat?

Naprosto nedemokraticky. Prostě si to s Mátou přečteme, vybereme povídky, které nás nejvíc oslovily, a z těch sborník sestavíme. Že to bude ovlivněné naším osobním vkusem, našimi sympatiemi či antipatiemi? Ano. Bude. :)

   

Dočkáme se i tištěné verze?

Ne, s tím nepočítáme. Jedním z hlavních cílů je dostat ty povídky k co nejširšímu počtu čtenářů a to u tištěné (a placené) verze prostě nejde. Antologie ale bude mít ISBN a bude v oficiální distribuci, takže nebojte, do svého portfolia na databázích si ji budete moci zařadit :).

   

Můžu poslat i fan fikci?

Bohužel ne. Povídky nesmí porušovat autorská práva třetích stran, i když bude sborník bezplatný. I krátké roztomilé Dramione by nám dokázalo pořádně zatopit.

   

Jak to vidíte s časem?

Tenhle sborník je míněný především jako vymetání šuplíků a ne, že speciálně kvůli němu budete psát něco nového – a tomu odpovídá i termín. Povídky můžete posílat do konce května. S Mátou co nejdříve vybereme ty, ze kterých antologii sestavíme, uděláme v nich společně s vámi potřebné editace a korektury a připravíme sborník tak, abychom ho stihli vydat ještě před koncem léta.

   

Ten nápad se mi líbí, ale nic romantického nemám. Budete podobnou akci ještě někdy opakovat s jiným tématem?

Rozhodně bychom rádi! Pokud se to ujme, chtěli bychom podobné tematické sborníky vydávat pravidelně a sledovat, co z toho vlastně vznikne :).

   

Můžu něco poslat, i když nejsem „začínající autor“?

No baže!

   

Pošlete nám nějakou zpětnou vazbu?

Budete-li o ni stát, tak ano. Ale jen na vyžádání. Cokoliv totiž napíšeme, bude upřímné. Nebudeme se vykrucovat stylem „bohužel se nám to nehodí k tématu“, když je povídka ve skutečnosti řemeslně hrozná – a uvědomujeme si, že pro někoho může být příjemnější dostat prosté „díky, ale ne“, než si číst nevyžádanou kritiku na pokraji hejtu. Na druhou stranu, když řekneme „bohužel se nám to nehodí k tématu“, budeme to myslet vážně. Nebude to žádný eufemismus pro něco jiného. Povídku si v takovém případě uložíme a třeba ji využijeme někdy příště.

  

  

Přidat komentář